Fenikel obyčajný

Neohodnotené
 

Sušená bylinka na individuálne použitie

Gramáž: 50 g

Dostupnosť Skladom
€1,80
   
Kód tovaru 164
Kategória Bylinky jednodruhové
 

Latinský názov: Foeniculum vulgare

Časť bylinky: Plod

Terapeutické vlastnosti: Spazmolytikum, Karminatívum, Afrodiziakum (áno skutočne pôsobí aj na podporu sexuálnej stránky:)

 

Fenikel pôsobí pri kŕčoch hladkého svalstva a nafukovaní podobne ako aníz. Využíva sa hlavne pri detských kŕčoch a kolikách, no bábätkám by som ho dávkovala s opatrnosťou práve preto, že niekedy zvykne zapôsobiť opačným efektom - vytvorí ešte silnejšiu plynatosť a nafúknutie, napriektomu, že v konečnom dôsledku pôsobí uvoľňujúco a kŕče môžu byť uvoľnené. Veľmi záleží od konkrétneho prípadu a samozrejme aj od dieťatka a jeho organizmu. Fenikel však využijeme aj pri zvracaní, čo je prirodzený reflex pri snažení sa žalúdka o to vylúčiť z neho čo je pre neho nestráviteľné a nepustiť nežiaduce látky ďalej do tela (ak nejde o inú príčinu zvracania, ktorá vychádza z nervového systému – stres, napätie, panika). Pri zvracaní, kedy je potrebné upokojiť kŕč hladkého svalstva by som fenikel určite využila. Pre kojace mamičky je veľmi vhodným výberom, pretože povzbudzuje činnosť mliečnych žliaz a vytvárania tak materského mlieka. Sú si s tým anízom veru dosť podobní :)

 

Forma užívania - vnútorne vo forme čaju:

Bylinku dávkujeme po 1 čajovej lyžičke na 1 šálku prevarenej vody, necháme prikrytú lúhovať 10 - 15 minút. Po vylúhovaní bylinku scedíme a takto pripravenú užívame 2 až 3 krát denne.